Voľný čas - pamätihodnosti

Zaujímavosti nášho okolia

Thermal Corvinus Veľký Meder

Nachádza sa tu spolu 9 bazénov s termálnou vodou, ktorých teplota je od 25- 37 °C. Okrem kúpania Vám a Vašim deťom ponúka Thermal Corvinus športové aktivity, ktoré môžete využívať po celý rok. O zábavu tých najmenších sa postarajú animátori.

Vlastivedný dom vo Veľkom Mederi

Dom odzrkadľuje spôsob života sedliactva, bol postavený v roku 1836. Výstavné exponáty pochádzajú z miestnej zbierky a blízkeho okolia. Zbierka umožňuje pohľad do sedliackej bytovej kultúry z konca 19. a začiatku 20. storočia. Obsahuje dobové úžitkové predmety.

Rímskokatolícky kostol vo Veľkom Mederi

Prvý krát bol kostolvysvätený 28. októbra 1900, ale po oprave stavebných nedostatkov bol znova svätený radcom Svätej stolice Keményfi Kálmánom 5. augusta 1912. Zariadenie a výzdoba kostola pochádza po roku 1900.

Kalvínsky kostol vo Veľkom Mederi

Klasicistický kostol postavený v roku 1783.Veža bola pristavená v roku 1801.

Vodné dielo Gabčíkovo

Mesto Gabčíkovo sa nachádza neďaleko Bratislavy, hraničí s Maďarskom a Rakúskom. Vodné dielo zabezpečuje približne 8% z celkovej spotreby energie v krajine. Leží na území mŕtveho ramena Malého Dunaja a na polostrove rieky Váh. V areáli vodného diela sa nachádza múzeum pre návštevníkov. Reguluje množstvo vody v Dunaji a vytvára vhodné podmienky na ochranu delty Dunaja vo vnútrozemí.

Vyhliadková loď

Pre návštevníkov majú pripravené dve vyhliadkové plavby. Prvá vyhliadková plavba trvá 1 hodinu, v ktorej Vám predstavia priehradu. Druhá plavba trvá 2 hodiny, počas ktorých prechádzate cez viaceré závory. Ďalšie vyhliadkové plavby, ktoré je možné absolvovať sú plavba z Gabčíkova do Čuňova, Gabčíkovo- Esztergom, Gabčíkovo- Bratislava, alebo Gabčíkovo- Hainburg. Organizované plavby je možné usporiadať na požiadanie.

Žltý kaštieľ v Dunajskej Strede

V srdci Žitného ostrova - meste Dunajská Streda ležiacom na juhozápade Slovenska sa nachádza zaujímavá architektonická pamiatka tzv. Žltý kaštieľ. Túto pôvodne barokovú stavbu dal v prvej polovici 18. storočia postaviť varadínsky biskup Mikuláš Kondé. Stavbu ukončili v roku 1770, ale začiatkom 19. storočia ju klasicisticky upravili.

V súčasnosti sídli v Žltom kaštieli Žitnoostrovné múzeum so svojimi stálymi expozíciami. Svojou činnosťou nadviazalo na tradície bývalého múzea z roku 1927. V múzeu sú expozície etnografického a archeologického charakteru.

Vedľa kaštieľa bola v roku 1986 otvorená výstavná sieň, kde sa ročne usporiada niekoľko umeleckých výstav.

Otváracie hodiny: Ut-Pi 9:00-12:00 13:00-17:00, So 10:00-12:00 13:00-16:00

Thermalpark v Dunajskej Strede

Návštevníkom túžiacich po osviežení sú k dispozícii štyri vnútorné a šesť vonkajších bazénov. Pre malé deti ponúka kúpalisko vyžitie v detskom bazéne so zábavnou šmykľavkou a detský letný klub s pestrým programom. Väčší nadšenci adrenalínu a zábavy majú možnosť vyskúšať tobogánovú vežu so siedmimi tobogánmi.

Mesto Győr

  • Zoo Győr - zoologická záhrada
  • Radnica, trojosá stavba z konca 19. storočia s vežou vysokou 59 metrov.
  • Kostol sv. Ignáca a jezuitský kláštor je Széchenyiho námestí. Jezuiti sa v meste usadili v roku 1627 a podľa vzoru rímskeho kostola jezuitov Il Gesu si postavili jednoloďovú baziliku.

Vodný mlyn Dunajský Klátov

Kultúrna technická pamiatka, vodný mlyn v Dunajskom Klátove sa nachádza na brehu Klátovského ramena Malého Dunaja v katastri obce Dunajský Klátov, okres Dunajská Streda. Je typickým príkladom spodkového mlyna. V budove mlyna sa nachádza stála expozícia vodného mlynárstva s pôvodným zariadením. Vodný mlyn je súčasťou Žitnoostrovného múzea Dunajská Streda.

Vodný mlyn Kolárovo

Vodný, alebo lodný mlyn Kolárovo na juhozápadnom Slovensku je posledným exemplárom plávajúceho mlyna. Je rekonštrukciou  pôvodného mlyna z Radvane nad Dunajom. Je umiestnený na mŕtvom ramene Dunaja, postavený na dvoch rovnobežných člnoch a ukotvený o breh rieky. Je v ňom inštalované Múzeum vodného mlynárstva v Kolárove. Súčasťou inštalácie je aj pôvodné zariadenie izby, murovaná chliebová pec, hospodárske budovy. Mlyn sa stal národnou kultúrnou pamiatkou.

Slovakia Ring

  • Slovakia ring je pretekársky okruh na Slovensku, nachádzajúci sa v katastri obce Orechová Potôň v okrese Dunajská Streda. Okruh je vôbec prvým svojho charakteru na Slovensku.
  • Stavba okruhu začala v roku 2008 a slávnostne bol otvorený v roku 2009. Stavba stála približne 21,6 mil. Eur . Časť celého športového zariadenia mala byť v roku 2011 otvorená aj Offroadová trať (dlhá 1,5 km) a motokárová dráha (dĺžky 800 metrov).

Termálne Kúpalisko Topoľníky

Obec Topoľníky sa nachádza na juhozápadnom Slovensku, na Žitnom ostrove, asi 16 km od Dunajskej Stredy. V chotári obce Topoľníky tečie Klátovské rameno Malého Dunaja. Je to chránené územie s velkosťou 306 ha, ktoré poskytuje početné možnosti na oddych. Pod topoľmi a vŕbami, ktoré sú charakteristické pre celý Žitný ostrov, sa môže návštevník prechádzať v krásnej prírode. Sú tu vhodné podmienky na chytanie rýb, na kúpanie a opaľovanie. Tí, ktorí vyskúšajú člnkovanie, môžu zažiť množstvo dobrodružstiev v nedotknutej prírode.

Termálne kúpalisko Patince

Letné termálne kúpalisko Patince sa nachádza 15 km od Komárna smerom na Štúrovo pri najjužnejšej obci Slovenska, Patince. Areál sa nachádza v oblasti najdlhšieho slnečného svitu a najvyšších teplôt nameraných na území našej republiky. Rekreačný areál bol vybudovaný v okolí termálneho prameňa, ktorý vyviera z hĺbky 160–200 m, má teplotu 27C°.

Pevnosť Komárno

Protiturecká pevnosť v Komárne je pevnosť vystavaná v dvoch obdobiach. Na základoch staršieho hradu sa začala roku 1546 výstavba Starej pevnosti a roku 1658 začala výstavba Novej pevnosti. 31. mája 1963 bol súbor siedmich objektov starej a novej pevnosti vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku a je registrovaný v ÚZPF.  Komárňanský pevnostný systém je zapísaný do predbežného zoznamu svetového dedičstva UNESCO pod názvom Systém opevnenia na sútoku riek Dunaja a Váhu v Komárne - Komárom o zápis ktorého požiadalo  Slovensko  roku  2002 a Maďarsko sa pridalo roku 2007.

Nádvorie Európy Komárno

Nádvorie Európy je námestie v Komárne. Komárno na svojom Nádvorí Európy umiestnilo viac ako štyri desiatky budov, postavených v mierke jedna ku jednej, ktoré reprezentujú architektúru a stavebné slohy typické pre temer všetky európske štáty. Vládne tu harmonická súhra niekedy absolútne odlišných architektonických znakov. Pri prehliadke pestrofarebných budov možno obdivovať aj sochy patrónov Európy.

Bratislavský hrad

Bratislavský hrad je jedna z najznámejších pamiatok v hlavnom meste Bratislava. Nachádza sa priamo v centre mesta. Dostať sa priamo k hradu nie je vôbec komplikované. Nachádza sa v nadmorskej výške len 152 metrov. Na rozdiel od mnohých iných hradov, nemusíte prekonávať žiadne náročné prekážky. Doprava je jednoduchá. Autom sa dá dostať až priamo k hradu a zastávka MHD stojí taktiež priamo pred nim.

Devínsky hrad

Devínsky hrad sa nachádza približne 10 km od Bratislavského hradu a aj centra mesta. Nachádza sa v lukratívnej štvrti Bratislavy. Ide o tiché miesto s krásnou prírodou. Hrad Devín sa nachádza na sútoku riek Dunaj a Morava. Vedie sem aj pekná cyklotrasa. Ide o zrúcaninu, ktorá sa nachádza na mohutnom brale. Z hradu Devín je nádherný výhľad.

Katedrála svätého Martina

Pôvodne gotická sakrálna stavba v historickej zóne Bratislavy. Je najvýznamnejším a najväčším kostolom v Bratislave a od 14. februára 2008 hlavným chrámom novovzniknutej Bratislavskej arcidiecézy. Je jednou z najvýraznejších bratislavských dominánt a po Hrade druhým najvyhľadávanejším turistickým objektom hlavného mesta Slovenska.

Michalská brána

Jediná zachovaná brána z pôvodných štyroch v bratislavskom mestskom opevnení, dnes pamiatka v Starom meste.Meno dostala podľa osady a kostola svätého Michala, ktorá bola neďaleko na predmestí.

Hlavné námestie v Bratislave

Nachádza sa v mestskej časti Staré Mesto vedľa Františkánskeho námestia.